PROJEKTI
Funky Snjeguljica
Režija: Nikolina Do Dominković
Kazalište Knap, Zagreb
Predstava „Funky Snjeguljica“ donosi svježi i originalni pristup klasičnoj bajci o Snjeguljici. Pod režijskim i glazbenim vodstvom Nikoline Do, ova poznata bajka dobiva potpuno novo ruho - dječji mjuzikl s funky zvukovima. Priča o Snjeguljici spojena je s ritmičnim i zabavnim funk glazbenim aranžmanima i novo napisanim tekstom, što daje predstavi jedinstvenu atmosferu i energiju. U izvedbi Dramske Skupine Hrvatskih Studija, ova predstava postaje vrlo zabavna i smiješna. Kroz vesele pjesme, plesne točke i živopisne likove, publika uživa u modernoj interpretaciji ove klasične priče.
Informacije:
Dramska skupina Hrvatskih studija / Datum: 2016. godina / Kazalište Knap
Funky Snjeguljica / Režija: Nikolina Do Dominković
Glume: Andrea Višnjić, Nela Daničić, Damjan Sabolić Novaković, Luka Matok, Gabriela Banožić Markić, Stjepan Prusac, Katarina Petreković, Valentina Pavlović, Nina Kaiser, Nensi Ivić, Tomislav Hrastovec, Marijana Mijatović, Martina Vukić, Mateja Ribičić i Mia Tomić
Koreografija: Gabriela Banožić Markić / Glazbeni aranžman: Maro Market i Srđan Nogić
Sablasti
Henrik Ibsen: Sablasti
Režija: Nikolina Do Dominković
Kazalište Knap, Zagreb
Henrik Ibsen (1828-1906) bio je norveški dramatičar čija su djela obilježila europsko kazalište 19. stoljeća. Poznat po dubokom psihološkom profiliranju likova i suptilnom propitivanju moralnih dilema, Ibsen se istaknuo kao vizionar svojega vremena. "Sablasti" su drama koja istražuje teme krivnje, obiteljskih odnosa i unutarnje borbe pojedinca. Radnja se odvija u domu glavne junakinje Helene Alving, koja se suočava, u prisustvu svog sina i svećenika, s vlastitom prošlošću punom tajni.
Kroz režiju Nikoline Do, dubina Ibsenovog teksta prenosi se na način koji oživljava duhove prošlosti i postavlja ih na scenu kao fizički stvarna, strašna i nepobjediva bića. Režijski pristup naglašava psihološko stanje gospođe Alving i omogućuje da glavna junakinja fizički doživi svoje dileme, dok istovremeno publika uranja u njezinu unutarnju borbu.
Informacije:
Dramska skupina Hrvatskih studija / Datum: 2016. godina / Kazalište Knap
Funky Snjeguljica / Režija: Nikolina Do Dominković
Glume: Andrea Višnjić, Nela Daničić, Damjan Sabolić Novaković, Luka Matok, Gabriela Banožić Markić, Stjepan Prusac, Katarina Petreković, Valentina Pavlović, Nina Kaiser, Nensi Ivić, Tomislav Hrastovec, Marijana Mijatović, Martina Vukić, Mateja Ribičić i Mia Tomić
Koreografija: Gabriela Banožić Markić / Glazbeni aranžman: Maro Market i Srđan Nogić
Svršetak igre
Samuel Beckett: Svršetak igre
Režija: Nikolina Do Dominković
Kazalište Knap, Zagreb
Samuel Beckett (1906-1989) bio je irski dramatičar, romanopisac i pjesnik poznat po svom radu koji se smatra središnjim dijelom pokreta kazališta apsurda. Njegova djela istražuju teme egzistencijalne krize, besmisla života i komunikacijske barijere, često koristeći minimalistički pristup i ponavljajuće motive.
Kazalište apsurda, u kojem se Beckett istaknuo, karakterizira fragmentacija radnje, nelogične situacije i dijalozi te se često koristi kao sredstvo za prikazivanje apsurda i besmisla postojanja. „Svršetak igre“ jedno je od njegovih najpoznatijih djela, koje se bavi temama usamljenosti, očaja i bespomoćnosti.
Nikolinina režija predstave „Svršetak igre“ kombinira Beckettov minimalistički pristup s elementima Mejerholjdove biomehanike kako bi stvorila suptilno, ali mračno kazališno iskustvo. Biomehanika, kao teatarska tehnika, naglašava specifičnu fizičku ekspresiju, što se može povezati s unutarnjim stanjem likova u Beckettovim djelima. Ideja da se predstava oslanja na besramnu igru s rubom dosade te na nagle preokrete, reflektira Beckettovu filozofiju egzistencijalizma, ističući osjećaj besmisla i izgubljenosti u suštini ljudskog postojanja.
Informacije:
Dramska skupina Hrvatskih studija / Datum: 2018. godina / Kazalište Knap
Samuel Beckett: Svršetak igre / Režija: Nikolina Do Dominković
Glume: Dino Škare, Tomislav Cifrek, Laura Filipović, Andrea Višnjić, Ana Krešimira Smiljanić, Franka Troha i Jasna Licitar
Svjetlo i zvuk: Sara Bačani / Scenografija: Ozana Masnec / Šminka: Lea Berković
Izbor glazbe: Nikolina Do Dominković
Srednjovjekova ispovijed
– prema tekstu Historia Calamitatum Petra Abelarda
Režija: Nikolina Do Dominković
Kazalište Knap, Zagreb
U ovom autorskom projektu, Nikolina Do dramatizirala je dijelove iz djela „Povijest nevolja“ Petra Abelarda. Ova predstava temelji se na ljubavnoj priči između Petra Abelarda, srednjovjekovnog filozofa i Heloize, njegove učenice i ljubavnice. Njihova sudbina predstavlja jednu od najpoznatijih ljubavnih priča srednjeg vijeka. Petar Abelard bio je jedan od najvažnijih intelektualaca 12. stoljeća, poznat po svojim filozofskim i teološkim radovima, ali i po turbulentnom ljubavnom životu.
„Povijest nevolja“ opisuje njegovu ljubavnu vezu s Heloizom koja je bila prepuna strasti, ali je doživjela tragičan kraj kada su ih obitelji razdvojile i prisilile na život u samostanu. Njihova veza rezultirala je trudnoćom, a nakon toga je Petar Abelard bio kastriran, što je bio tragičan čin koji je zapečatio sudbinu njihove ljubavi.
Predstava je osmišljena tako da prikazuje četvero putujućih glumaca kako, dok zarađuju za hranu i noćenje, postavljaju kazalište o strašnom grijehu Petra Abelarda pred srednjovjekovnom publikom na ulici. Kroz ovu izvedbu, publika uranja u srednjovjekovni mentalitet i upoznaje se s teškoćama tog vremena, istražujući moralna pitanja, ljubav i grijeh.
Informacije:
Dramska skupina Hrvatskih studija / Datum: 2019 godina / Kazalište Knap
Srednjovjekovna ispovijed - prema tekstu „Povijest nevolja“ Petra Abelarda
Režija: Nikolina Do Dominković
Glume: Mario Guberina, Andrea Višnjić, Marko Šarunić i Marko Brebrić
Scenografija: Eva Milković / Asistent scenografije: Paolo Patrick Hrga / Dramaturgija i izbor glazbe: Nikolina Do / Video materijal i rekviziti: Eva Milković Šminka: Lea Berković / Ideja i izrada maski: Marija Nakir / Svjetlo i zvuk: Sara Bačani
Mali Otok Mljet (MOM)
Mali Otok Mljet (MOM) dječji je kazališni festival koji je Nikolina Do pokrenula 2021. godine na hrvatskom otoku Mljetu. Ovaj festival predstavlja priliku za djecu, koja nemaju svakodnevan pristup kazalištu, da dožive čaroliju umjetnosti i izražavanja putem scenskih izvedbi.
Dječjoj zajednici na otoku posvećeno je nekoliko dana tijekom ljeta tijekom kojih se sudionici susreću s glumom, lutkarstvom, improvizacijom te sudjeluju u radionicama koje vode iskusni profesionalci iz hrvatskog kazališnog i glazbenog svijeta. Na kraju radionica, djeca izvode autorske predstave koje su sami osmislili, a kao uspomenu na festival dobivaju posebne poklone.
Festival MOM dosad je ugostio brojna poznata imena iz svijeta kazališta, uključujući Matildu Fatur, lutkaricu i jazz glazbenicu, Jasnu Held, glumicu i pripovjedačicu narodnih priča i bajki, Mathi Lecoultre, švicarsku plesačicu, Lovra Ivankovića, hrvatskog glumca specijaliziranog za improvizaciju te Maria Kovača, hrvatskog kazališnog i filmskog redatelja i pedagoga.
Nikolina je glavna producentica ovog festivala, a cijeli projekt podržava Općina Mljet. Ovaj festival donosi radost i umjetnost u živote djece na otoku Mljetu, stvarajući nezaboravna iskustva i potičući ljubav prema kazalištu i umjetnosti.
Začudno (Das Unheimliche)
Redateljica: Nikolina Do Dominković
Skladatelj: Nuno Santos
Kostimograf: Giovanni Baraglia
Volkhaus Biel, Švicarska
Inspiracija za ovaj projekt bili su pravi redateljičini snovi, a cilj je bio stvoriti predstavu koja bi prikazala te snove kroz glavnog lika na pozornici. Za stvaranje ovog projekta redateljica Nikolina Do koristila je teoriju snova koju je u ranom 20. stoljeću predstavio otac psihoanalize Sigmund Freud (1856. - 1939.). U svom se radu usredotočila na njegovu ideju o sadržaju iz nesvjesnog uma koji se manifestira u snovima na simboličan način. Jednako tako, koristila je Freudove pretpostavke, proizašle iz njegovih bioloških istraživanja snova.
Različiti vanjski utjecaji i položaj tijela u krevetu mogu se odraziti na sadržaj snova. Mali dio znanosti u ovom konceptu bavi se fazama spavanja koje utječu i određuju trajanje scena. Slike koje su dio fragmentarnih snova kraće su od slika koje su sanjane u REM fazi spavanja. Koncept je sastavljen od ovih triju osnova koje se istovremeno kombiniraju na pozornici s suvremenom glazbom i pokretom.
Unheimlich (začudno/jezivo/nepoznato) označuje ambivalentan pojam koji dobro opisuje kontekst koji se želi postići na pozornici. Das unheimliche predstavlja nešto nepoznato, daleko i neshvatljivo, nešto što nikada nije potpuno jasno i nešto što ima mnogo značenja - baš poput snova.
„Nikada nije moguće biti siguran da je san potpuno protumačen. čak i ako se rješenje čini zadovoljavajućim i bez praznina, uvijek postoji mogućnost da san ima drugo značenje.“ Sigmund Freud
Na osnovu svog kazališnog koncepta, Nikolina Do producirala je i režirala kratki eksperimentalni film istog naziva. Film je bio prikazan na Tokyo film festivalu i na Istočnoeuropskom filmskom festivalu te je dobio počasna priznanja.
Informacije:
Produkcija HKB / Datum: 2021. godina / Volkshaus Biel
Das Unheimliche / Režija/Scenografija/Text/Svjetlo: Nikolina Do Dominković / Autorska glazba: Nuno Santos
Kostimografija: Giovanni Baraglia
Izvođači: Polina Kulykova, Tereza Kotlanova, Nuno Santos, Giovanni Baraglia, Airi Yamada, Sofia Berberidou, Xuenan Liu, Judith Mayer, Christelle Hiltbrunner,Lise Berberat, Leandra Ernst
Glazbenici: Valeriya Kurylchuk, Federica Vallone, Paolo Fratello, Lise Berberat
Video/Dizajn zvuka: Arthur Holliger
Mađioničarski trik: Christoph Borer
Zauvijek tvoja
Režija/Gluma/Pjevanje: Nikolina Do Dominković
Klavir: Marek Pavlíček
Mentori: Lukas Bangerter i Regine Schaub-Fritschi
Fotografije: Ben Zurbriggen
Produkcija: HKB Theatre, 2021. godina
Nikolina Do stoji iza autorskog projekta „Zauvijek Tvoja“ koji donosi jedinstvenu i inspirativnu priču na pozornicu HKB Kazališta. Ovaj projekt nastao je kao dio Manifesta na studiju kazališta u Bernu, pod mentorstvom Lukasa Bangertera i Regine Schaub-Fritschi.
„Zauvijek Tvoja“ više je od samo predstave - to je iskrena izjava ljubavi prema kazalištu. Kroz ovaj intrigantni projekt, Nikolina Do organizira svoje vlastito vjenčanje s kazalištem. Prožeta svojim osobnim iskustvima ljubavnih razočaranja, shvatila je da je kazalište uvijek bilo uz nju, nikada ju nije izdalo ili napustilo. Odlučila je posvetiti se toj ljubavi i priznati je na poseban način.
Na pozornici, uz pratnju Mareka Pavlíčeka na klaviru, Nikolina čita zavjete kazalištu i slavi tu neobičnu, ali duboku vezu koja ju povezuje s umjetnošću. Ova izvedba je oda predanosti, strasti i vjeri u moć umjetnosti. Nikolina Do Dominković s ponosom pokazuje svoju ljubav prema kazalištu i poziva publiku da se pridruži njoj u ovoj inspirativnoj proslavi ljubavi.
Šećer, kruh i bič (Zucker, Brot und Peitsche)
Zucker, Brot und Peitsche (Šećer, Kruh i Bič)
Redateljica: Nikolina Do
Autorica teksta: Leandra Reiser
Izvođačice: Amélie Putain i Paula Meyer
Fotografije: A. K. Janutin
Zürich, 2023. godina
Nikolina Do Dominković režirala je projekt „Zucker, Brot und Peitsche“ (Šećer, Kruh i Bič) koji donosi inovativni spoj drag queen showa i opere. Koncept predstavlja fuziju različitih umjetničkih stilova i žanrova, nudeći publici jedinstveno glazbeno iskustvo.
Temeljenu na originalnom tekstu Leandre Reiser, ovu predstavu izvode poznata švicarska drag queen Amélie Putain i operna pjevačica, mezzosopranistica Paula Meyer. Njihova suradnja predstavlja pokušaj spajanja naizgled nespojivih elemenata umjetnosti, stvarajući novi prostor za izražavanje i interpretaciju.
„Zucker, Brot und Peitsche“ nije samo predstava, već i izjava o važnosti razumijevanja i suradnje među različitim umjetničkim praksama i identitetima. Projekt naglašava prihvaćanje i vrijednost svake jedinke, bez obzira na njezin identitet ili pozadinu.“Zucker, Brot und Peitsche“ predstavlja pokret za inkluziju i prihvaćanje, ističući moć umjetnosti koja povezuje ljude i otvara srca i umove.
Ovo je Nikolina DO
This is Nikolina Do (Ovo je Nikolina Do)
Režija/Gluma/Pjevanje: Nikolina Do Dominković
Mentor: Lukas Bangerter
Video materijali: Sarah Hubentobler
Fotografije: Ben Zurbriggen i Tom Gasser
Šminka: Michelle Gyger
Produkcija: HKB Theatre, 2023. godina
Nikolina Dominković na pozornicu kazališta HKB donosi svoj autorski projekt pod nazivom „This is Nikolina Do“ (Ovo je Nikolina Do), gdje preuzima ulogu svjetski poznate Nikoline Do. U ovoj predstavi, Nikolina Do pojavljuje se na svečanoj gala večeri u Bernu koja je priređena u njezinu čast, kako bi predstavila svoju nedavno objavljenu autobiografiju. Njezina knjiga prikazuje njezinu karijeru od početka do umirovljenja, obuhvaćajući opus velikih glazbenih i umjetničkih uspjeha, ali jednako tako sadrži i opise Nikolininih osobnih susreta s svjetskim poznatim osobama, kao i problematične situacije koje su je pratile kroz karijeru, poput razvoda od holivudskog producenta. Knjiga donosi i njezina iskustva pojavljivanja u emisiji kod Oprah, osvajanja Oscara, glume u kolumbijskoj telenoveli te pokretanja vlastite linije parfema, dezodoransa i kozmetičkih proizvoda s mirisom kazališta.
Kroz svoju dvojnicu, Nikolina Dominković propituje svijet slave i poznatih, postavljajući na scenu parodiju koja otkriva stereotipe koje možemo primijetiti kod slavnih osoba. Uz reflektore uperene prema njoj, publika je potaknuta na razmišljanje o cijeni koju plaćaju oni koji žive u ovom nedostižnom kraljevstvu slavnih.
Svjesna da moć kazališta pruža priliku da na trenutak postanete ono što želite, Nikolina Dominković otkriva mračne podzemne struje koje vrebaju ispod sjajne površine slave i razotkriva glamuroznu fasadu koja obavija svijet poznatih
Novi Mozak
Finn, J. Lapine: A New Brain (Novi mozak)
Režija: Nikolina Do
Produkcija: Upstage Bern
Theater am Käfigturm, Bern
Mjuzikl „A New Brain“ nevjerojatna je glazbena priča koja je nastala kao plod suradnje između skladatelja Williama Finna i tekstopisca Jamesa Lapinea. Smještena je u svijet Gordona Schwinna, talentiranog skladatelja koji stvara glazbu za popularnu dječju televizijsku emisiju posvećenu veselom žapcu Mr. Bungeeu. Međutim, kada se Gordon neočekivano nađe u bolnici zbog ozbiljnih problema s mozgom, spoznaja vlastite bolesti potiče ga na duboka pitanja o životu, smrti i smislu njegova stvaralaštva. Ta unutarnja borba postaje ključna točka njegovog putovanja prema ozdravljenju i unutarnjem miru, pri čemu umjetnost postaje neizostavan dio njegovog procesa iscjeljenja.
U suradnji s Upstage Bern, Nikolina Do postavlja ovaj mjuzikl na pozornicu kazališta Käfigturm u Bernu te stvara koncept koji prikazuje unutarnji svijet glavnog lika. Kroz njezin pristup, publika na sceni ima priliku zaviriti u smiješni, simpatični, groteskni i slojeviti svijet crtića u Gordonovoj glavi, čija glazba oblikuje čak i svakodnevne situacije koje on proživljava u bolnici. Kroz kreativne rekvizite i kostime, Nikolina Do stvara čarobno i nadrealno iskustvo koje postavlja pitanja o inspiraciji, stvaralaštvu i umjetnosti kroz prizmu Gordona Schwinna
Informacije:
Upstage Bern / Datum: 2024. godina / Theater am Käfigturm
A New Brain: Glazba i tekst autora William Finna, knjiga autora William Finna i Jamesa Lapinea; predstavljena uz suglasnost Concord Theatricals
Režija: Nikolina Do Dominković
Koreografija: Franziska Meyer Schneider
Glazbeni trio: Irina Bedoeva (klavir), Lucien Palak (saksofon), Damien Kuntz (bubnjevi)
Izvođači: Lucas Pfister, Chris Bärtsch, Maike Selter, Eliane Baumann, Guillaume Babey, Sofia Spörri, Orkun Durmaz, Andrew Mutuura, Carla Carlucci, Claire Edwards, Tobias Ochsner, Poppy Bushell, Jutta Schönhofer
Producentica: Tamar Richner / Dizajn svjetla i programiranje: Max Protzen / Dizajn scenografije: Anna Goetz, Suzanne Seiler / Scensko oblikovanje: Suzanne Seiler / Rekviziti: Suzanne Seiler, Kusum Sägesser / Upravljanje pozornicom: Valeria Lucentini, Myriam Schleiss / Svjetlo i zvuk: David Erb / Kostimi: Myriam Schleiss, Anastasia Larguier / Frizure i šminka: Thaís Christine Erb / Plakat i program: Tamar Richner / Prijevoz: Sebastian Coleman / Društvene mreže: Valeria Lucentini / Služba za publiku: Kusum Sägesser